Son Güncelleme:

27/09/2023 - 14:32
Bu Web Sitesi Hakkında

www.metu.edu.tr ve www.odtu.edu.tr alan adları altında bulunan web siteleri ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Enformatik Grubu (CC-IG) tarafından tasarlanmakta ve kullanıma sunulmaktadır. CC-IG metu.edu.tr ve odtu.edu.tr uzantılarına sahip diğer web sitelerinden sorumlu değildir; bu siteler ODTÜ'de bulunan diğer bölüm/birimlerin ve kişilerin sorumluluğunda hazırlanmaktadır.

ODTÜ web sitesinde yer alan bilgilerin güncel tutulması için her türlü çaba gösterilmektedir; fakat güncel olmayan bilgilerin var olması durumunda, CC-IG bu bilgiler ve bu bilgilerin yol açabileceği sonuçlar için sorumluluk kabul etmez.

ODTÜ web sitesi hakkındaki her türlü soru/sorun/görüş/eleştiri/bilgi değişikliği talebi cc-igmetu.edu.tr e-posta adresine iletilmelidir. ODTÜ hakkındaki genel konular, bölümleri, dersleri, personeli, başvuruları, kayıtları ve etkinlikleri gibi diğer konular için iletişim ise, İletişim sayfasında bulunan e-posta adresleri veya telefon numaraları yoluyla sağlanmalıdır.

CC-IG Ekibi

CC-IG, ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın web tasarım konusunda görevlendirilmiş ekibidir. Bu ekibin misyonu, ODTÜ kullanıcıları ile Türkiye'de ve dünyada ODTÜ hakkında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara, web araçları kullanarak çeşitli iletişim ve bilgi edinme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri seçenekler sunmaktır.

ODTÜ Web Sitesi Arşivi

ODTÜ Web Sitesi Arşivi sayfasından 1994-2016 yılları arasında hazırlanmış ve kullanıma sunulmuş olan tüm ODTÜ web ana sayfası görüntülerine ulaşılabilir.

ODTÜ Web Sitesinde Arama
ODTÜ web sitesinin üst bölümünde yer alan arama aracı ODTÜ web sitesi ziyaretçilerine, metu.edu.tr/odtu.edu.tr uzantılı alan adları (ODTÜ'deki bölüm/birimlere ait diğer web siteleri) içerisinde veya WWW'de anahtar sözcük(ler) bazında arama yapılması imkanını sağlamaktadır. Bu amaçla en yaygın arama motorlarından biri olan Google'ın eğitim kurumlarına sağladığı ücretsiz servisten faydalanılmıştır. Google metu.edu.tr/odtu.edu.tr uzantılı alan adlarının içeriğini bir süre sonra indekslemektedir, bu yüzden herhangi bir sayfada yapılan bir değişiklik Google tarafından oluşturulan ODTÜ'ye ait indekslere anında yansıtılamamaktadır. Herhangi bir arama yapıldığında arama sonuçları içerisinde kırık bağlantıların veya güncel olmayan sayfaların görüntülenmesi mümkündür. CC-IG görüntülenen bu sonuçlar için sorumluluk kabul etmez.
Akademik ve İdari Bölüm/Birimlerin Web Siteleri

ODTÜ'de bulunan bölüm ve birimler hazırladıkları web sitelerini merkezi web sunucusu üzerinde veya kendilerine ait sunucular üzerinde bulundurmaktadırlar. Bu sitelerin her birinin içerik yapısı ve grafik tasarımı ODTÜ web sitesininkinden farklılık gösterebilir. CC-IG'nin bu siteler üzerinde hiç bir sorumluluğu yoktur. Herhangi bir sorun veya soru durumunda, ilgili sitenin hazırlayıcısı olan bölüm veya birimle iletişime geçilmelidir.

Akademik ve İdari bölüm/birimler ve Öğrenci Toplulukları/Spor Takımları tarafından hazırlanmış web sayfaları için "metu.edu.tr" (ve/ya) "odtu.edu.tr" uzantılı web adresleri tanımlanabilmektedir. Bu sayfalara, uygun görüldüğü takdirde, ODTÜ web sitesi içerisinde ilgili başlıklar altından erişim sağlanmaktadır.

Web sayfası bulundurma (hosting) hizmetini ODTÜ dışında bir kurumdan alarak "metu.edu.tr" ve/ya "odtu.edu.tr" uzantısına sahip olmayan web adresleri ile sayfalarını kullanıma sunan bölüm/birimlerin sayfalarında süreklilik sorunları yaşanabildiğinden, bu tür adreslere sahip web sayfalarına ODTÜ sitesi içerisinden bağlantı verilmemektedir. ODTÜ dışından web sayfası bulundurma hizmeti alan bolum/birimler, bu hizmetleri talep ettikleri takdirde ODTÜ BİDB'ndan temin edebilirler. Bu konuda http://webhesap.bidb.odtu.edu.tr adresinden bilgi alınabilir.

"ODTÜ > Her hakkı saklıdır." ifadesi

Bu ifade aşağıdaki konuları kapsamaktadır: • ODTÜ web sitesinin içerik yapısı ve grafik tasarımı hiç bir kişi veya kurum tarafından kopyalanıp aynen kullanılamaz. Talep edildiği ve ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından onaylandığı takdirde, kişiler ve kurumlar ODTÜ web sitesinin içerik yapısı ve grafik tasarımından kısmen yararlanabilirler. • ODTÜ web sitesinde bulunan çokluortam ürünleri dahil her türlü görsel ve işitsel öğe --grafik tasarım öğeleri, imajlar, ikonlar, banner'lar, logolar, fotoğraflar, haritalar ve çizimler-- ancak kaynak gösterildiği takdirde kullanılabilir. • ODTÜ web sitesinde bulunan metin halindeki bilgiler ancak kaynak gösterildiği takdirde kullanılabilir.