ODTÜ logo kullanım kılavuzu, ODTÜ kurumsal kimliği kapsamında, tüm görsel malzemelerde, ODTÜ logosunun kullanım düzeni ve kurallarını içerir. ODTÜ kurumsal kimlik kılavuzunun kısaltılmış hali olan bu kitapçık, görsel malzemelerde logo uygulamalarında çıkabilecek temel uygulama sorularına yol göstermek için hazırlanmıştır. Kitapçıkta yer almayan sorularınız için ODTÜ Kurumsal İletişim Ofisi ile iletişim kurabilirsiniz.

Kitapçığın temel amacı; amblem, logotayp ve logo gibi temel unsurların belirli bir kaynaktan alınarak kullanılması ve bu unsurların inisiyatif kullanarak üretilmesinin engellenmesidir.

Temel Kurallar

Logo Kullanımları

Zemin renklerine göre kılavuzda belirtilen tüm kısa, uzun, Türkçe, İngilizce, Türkçe-İngilizce logolar için aynı kurallar ve renk seçenekleri geçerlidir. Yazı rengi, beyaz zeminde gri, açık renk zeminlerde siyahtır. Yazı rengi koyu renk zeminlerde dişi bırakılır.Logo Koruma Alanı

Kullanılan logo versiyonu ne olursa olsun, logonun çevresine 4 yönden de “1 amblem” yüksekliğinden daha fazla hiçbir grafik eleman yaklaşamaz.

Logo bu kılavuzda tanımlanandan başka bir biçimde kullanılamaz. Deforme edilemez, etrafına kontur eklenemez, dişi olamaz, hacim verilemez, saydam yapılamaz, üzerine herhangi bir eleman gelemez.

Kurumsal Renkler, Ana Renkler