27 Eylül 2023 tarihinde açıklanan İngiltere merkezli Times Higher Education, THE 2024 Dünya Üniversiteleri sıralamasında 351-400 bandında yer alarak Türkiye'deki devlet üniversiteleri arasında birinci sıraya, tüm üniversiteler arasında ise iki vakıf üniversitemizle beraber ilk sıraya yerleşme başarısını göstermekle kalmayıp dünya genelinde üst %19,70'lik başarı diliminde yer alarak tüm yılların en yüksek başarı seviyesine ulaştık. Açıklanan sonuçlara göre ODTÜ Öğretim ve Araştırma Ortamı boyutlarında Türk üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı. Öğretim Boyutundaki sıralamasını da geçen yıla göre 76 sıra yükselterek dünya genelinde 213. sıraya yükseldi.

 

Öte yandan, Üniversitemiz, Haziran 2023 içerisinde açıklanan QS 2024 Dünya Üniversiteleri sıralamasında dünya üniversiteleri arasında 336’ncı, Türkiye'deki tüm üniversiteler arasında ise birinci sırada yer alarak önemli bir başarıya imza atmıştı. 

 

Üniversitemiz her iki sıralama kuruluşunda da ülkemizde ilk 400’e giren tek üniversitedir. 

 

QS ve THE 2024 sıralamasında olduğu gibi, geçtiğimiz hafta açıklanan QS 2024 Avrupa Üniversiteleri Sıralaması’nda da önemli bir başarı elde ederek tüm dünya nezdinde Türkiye'nin en iyi üniversitesi olduğumuzu ortaya koyduk. Bundan sonraki hedefimiz, aynı hızla ve istikrarla sürdürülebilir bir yaklaşımla yükselişimizi sürdürerek dünyanın en iyi üniversiteleri arasındaki yerimizi sağlamlaştırmak olacaktır. Bu önemli başarılarda katkıları olan tüm bileşenlerimizi kutluyoruz.

 

Son Güncelleme:

29/09/2023 - 16:42