GENÇLERİMİZ SENTETİK BİYOLOJİ'DE İDDALARINI KANITLADILAR

METU-BIN iGEM Yazılım Takımı iGEM in EN İYİleri arasında

METU-BIN iGEM Yazılım Takımı Sentetik Biyoloji'de dünyanın en iyileri arasında yer aldı.

5-7 Kasım 2011 tarihleri arasında MIT (Cambridge, USA) 'de düzenlenen iGEM Dünya Şampiyonası'nda METU-BIN yazılım takımı geliştirdikleri "Mining for BioBricks" programı ile "EN İYİ VERİTABANI KULLANIMI" özel ödülünü aldı ve 2011 iGEM yazılım takımları arasında dünya ikincisi oldu. (http://2011.igem.org/Jamborees).

Tüm dünyadan yaklaşık 170 takımın katıldığı yarışmanın finalinde 65 takım vardı. 15 yazılım takımının katıldığı yarışmada 4 tanesi MIT'de düzenlenen dünya şampiyonasında yazılım kategorisinde 4 takım yarıştı:

 

ODTÜ Enformatik Enstitüsü tarafından Internet üzerinden sunulan bir program olarak geliştirilen "Mining for BioBricks" programı, sentetik biyolojistlerin moleküler makinaları genetik olarak tasarlamalarını hızlandıracak. "Mining for BioBricks" sayesinde sentetik biyologlar iGEM Vakfı tarafından sağlanan DNA yapılarının bilgilerine ulaşılan veritabanını tarayarak, tasarlamak istedikleri moleküler makinalar için gereken DNA parçalarına ulaşıp, en uygun hangi kombinasyonda düzenlemeleri gerektiğini değerlendirebilecekler. METU-BIN takımına ödülünü veren Laura Adams tarafından önümüzdeki sene iGEM Yarışmasına katılacak takımların bu projeden çok faydalanacakları da vurgulandı.

METU-BIN iGEM Yazılım Takımı, Y.Doç.Dr.Yeşim AYDIN SON (ODTÜ Sağlık Bilişim EABD) ve Doç.Dr. Tolga CAN (ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği ABD) önderliğinde Mart 2011’de kuruldu. Çalışmalarını yaz boyunca danışmanları Seyedsasan Hashemikhabir (CENG), Yener Tuncel (BIN) ile sürdüren takım üyelerinin projeleri ilk olarak Ekim ayında iGEM Avrupa elemelerinde gümüş madalya derecesini kazanmış ve iGEM dünya şampiyonasında yarışmaya hak kazanmıştı. 

Dünya şampiyonasına katılan takım üyeleri; Burcu Yaldız (BIN), Gökçe Oğuz (BIN), Gökhan Ersoy (BIN), Güngör Budak (BIO), Saygın Karaaslan (BIO), Ogün Adebali (GENE), Oytun Önal (CENG), danışmanları SEYEDSASAN HASHEMIKHABIR (CENG), Yener Tuncel (BIN) ve eğitmenleri Doç.Dr. Tolga CAN (Bilgisayar Mühendisliği ABD) ve Y.Doç.Dr.Yeşim AYDIN SON (Sağlık Bilişim EABD)'u başarılarından dolayı kutlarız. Takım web sayfası ve proje detayları http://2011.igem.org/Team:METU-BIN_Ankara adresinden görülebilir.

TÜBİTAK, ODTÜ Teknokent A.Ş. ve AKGÜN Yazılım, METU-BIN takımına iGEM dünya şampiyonasına katılmaları için destek veren kuruluşlardır.

Last Updated:

10/10/2013 - 14:45