TÜBİTAK “1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destek Programı” kapsamında, 4 Ekim 2013 tarihi itibarıyla BT0301-Grafen Çağrısı açılmıştır. Grafen ve benzeri iki boyutlu üstün malzemelere, havacılık ve otomotiv, biyoteknoloji, elektronik, spintronik, fotonik, optoelektronik, bükülebilir elektronik, iletişim, algılayıcılar, enerji uygulamaları, kaplama ve başka birçok alanda ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Çağrının içeriği, grafene özgü özelliklerin araştırılması, kullanımı ve malzemelerin üretiminden, bileşen ve sistem entegrasyonuna kadar geniş bir yelpazede tüm konuları kapsamaktadır. Bu çağrı kapsamında, grafenin özelliklerinden faydalanılarak yeni yaklaşımların ve uygulamaların ortaya çıkarılmasına yönelik projelerin desteklenmesi planlanmaktadır. Çağrı ile ulaşılması beklenen hedefler aşağıda sunulmaktadır.

  • Grafenin temel özelliklerinin (yapısal, kimyasal, mekanik, elektronik, optik, manyetik) araştırılması (ölçüm, karakterizasyon ve/veya modelleme),
  • Yüksek kaliteli grafen üretilmesi,
  • Grafen tabanlı işlevsel yapıların (malzeme veya aygıt bileşenleri) geliştirilmesi,
  • Grafen tabanlı aygıt tasarımı, üretimi ve performans değerlendirmesi,
  • Grafen ürünlerinin daha ekonomik üretimine yönelik teknolojilerin geliştirilmesi ve grafen benzeri diğer iki boyutlu malzemelerin üretilmesi ve geliştirilmesi.

 

Grafen çağrısı için iki aşamalı başvuru sistemi uygulanacaktır. İlk aşama başvuruları için son başvuru tarihi 6 Aralık 2013 olarak belirlenmiştir.

 

Çağrıya dair detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Grafen çağrı duyurusu

Grafen çağrı metni

 

1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı ile ilgili ayrıntılı bilgilere ve başvuru sayfasına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

http://www.tubitak.gov.tr/ardeb1003 

http://ardeb1003.tubitak.gov.tr

 

 

NOT: Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı “Excellent Science” alanı altında bulunan “Future and Emerging Technologies” destek programı “FET Flagships” için seçilen iki projeden biri “Graphene Project” olarak belirlenmiştir.