Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 15 Mart 2012 tarihinde ilan edilen Times Higher Education "World Reputation Rankings 2012" sonuçlarına göre "Top Universities by Reputation" (En Ünlü Üniversiteler) listesindeki 100 üniversite arasına girmiştir.

ODTÜ, "En Ünlü 100 Üniversite" listesine Türkiye'den giren ilk ve tek üniversitedir.

"World Reputation Rankings 2012", çok farklı ülkelerden seçilen akademisyenlerin, hem eğitim hem araştırma alanında, "mükemmel" olarak tanımladıkları üniversitelere yer vermektedir. İlgili kuruluşun yaklaşık 150 ülkeden seçtiği akademisyenin, 6.000'den fazla üniversite hakkındaki 17.000'den fazla değerlendirmesinin kullanıldığı belirtilmektedir. Çalışmaya katılan akademisyenler, deneyimlerine (ortalaması 16 yıl) ve yayın sayılarına (ortalama 50 yayın) bakılarak seçilmektedir. Sorulan sorular arasında, "En başarılı mezunuzun lisansüstü eğitim için hangi üniversiteye gitmesini önerirsiniz?" gibi sorular yer almaktadır.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi, 2012 yılı listesinde ABD, İngiltere, Japonya ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerin üniversiteleri başı çekmektedir. Bu yılki sıralamada ODTÜ'nun ilk 100 üniversite arasına girmesi, Üniversitemiz için olduğu kadar Türkiye için de büyük bir prestij kaynağı olarak görülmektedir. Çünkü, 2012 listesinde sadece 19 ülkenin üniversiteleri yer almaktadır. Rusya, Hindistan, İspanya, Avusturya, İtalya, İrlanda gibi çok sayıda ülkenin üniversiteleri listeye girememiştir.

ODTÜ'nun aldığı bu önemli sonuç, mezunlarımızın yurtdışındaki üniversitelerde elde ettikleri başarılara, öğretim üyelerimizin araştırma ve yayınlarındaki sürekli yükselişe ve ODTÜ'yü tanıyanların edindikleri olumlu izlenimlere dayanmaktadır. Bu gurur verici sonucu yaratan tüm öğretim üyelerimizi, idari personelimizi, öğrenci ve mezunlarımızı kutlar, kendilerine çok teşekkür ederiz.

ODTÜ Rektörlüğü

Last Updated:

10/10/2013 - 14:45