"Vizörüme Takılanlar"

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kültür ve Kongre Merkezi (KKM) Sergi Salonu, 22 Şubat - 3 Mart 2013

Açılış: 22 Şubat 2013 (Cuma) Saat 17:30

Serginin tüm geliri ODTÜ Burs Fonuna aktarılacaktır.

Nur Keyder Kimdir?

Orta ve lise tahsilini TED Ankara Koleji'nde, Lise son sınıfı ise AFS'le gittiği George Washington Senior High School'da tamamladı. Lisans derecesini ODTÜ Ekonomi Bölümü'nden, Yüksek Lisans derecesini Fulbright Bursu ile gittiği The University of Texas (Austin)'dan, Doktora derecesini AnkaraÜniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden aldı. Doktora tezi çalışmalarının bir bölümünü Birleşmiş Milletler Bursu ile gittiği LSE'de gerçekleştirdi. 1962-64 yıllarında The University of Texas'da araştırma asistanı olarak görev yaptı. 1966'da yurda dönünce ODTÜ Ekonomi Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak işe başladı,1976'da yardımcı doçent oldu. 1979-84 yıllarında ABD'de hocalık yaptıktan sonra 1984 yılında tekrar ODTÜ'ye döndü. 1986 yılında Doçent, 1992 yılında Profesör oldu, 2004 yılında emekliye ayrıldı, 2010 yılında fotoğrafçılıkla ilgilinmeye başladı.

Kendi Ağzından

2004, emekliye ayrılış yılım, hayatımda yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Yazma, çizmeye devam etmeye çalıştım, ancak çok sevdiğim çalışma hayatımın yerini bir türlü dolduramıyordum. Pek çok şey denedim ama nafile. Bu durum 3 yıl önce şu an en değerli eşya m olan fotoğraf makinamla tanışana dek devam etti. Fotoğrafçılık, hayatımı dolduran bir uğraş oldu benim için. Onun sayesinde detayda gizli güzellikleri keşfedebildim. Çekim yaparken ya da fotoğrafın üzerinde çalışırken herşeyi unutuyor, kendimi bambaşka bir dünyadaymışım gibi hissediyorum. Bazan kapalı bir kuru yaprakta kendisini dışa kapatmış bir alzheimerlı hastayı görebiliyor, yaşlı bir insanın gizemli bakışı ve yüzündeki derin çizgilerde onun zorluklarla dolu yaşamını hayal edebiliyorum. Bir çocuğun korku dolu bakışı, onun nasıl bir hayatı olduğunu düşündürüyor, içimi büyük bir hüzün kaplıyor. Fotoğrafçılık işte böyle birşey benim için.

Bu kadar geç başlayınca tabii eğitim o kadar kolay olmuyor. Atölyelere, fotoğraf gezilerine katılmak, akşam saatlerinde veril en kurslara gitmek zor geliyor insana. Bu işi kendi çabamla başarmaya karar verdim. Fotoğrafçılıkla ilgili kitapları, dergileri, internetten indirdiğim ders niteliğindeki yazıları büyük bir zevkle okuyup uygulamalar yaparak, herkesin bildiğini keşfetmekten büyük zevk alıyorum. AFSAD 'da aldığım photoshop dersi de çok faydalıydı. Yararlandığım diğer bir kaynak üye olduğum fotoğraf sitelerinden gelen yapıcı eleştiriler oldu. Zaman zaman anlamadığım şeyleri sorduğumda etraflı yanıt veren değerli fotoğrafçı dostlarıma minnet borçluyum. Onlardan çok şey öğrendim. işin daha başında olduğumu biliyorum. O nedenle de sergi fikri bana çok uzaktı. Ancak arkadaşlarımın ısrarı üzerine fotoğraflarımı, gerek öğrenci, gerekse hoca olarak uzun yıllarımı geçirdiğim ODTÜ camiasıyla paylaşmak istedim.

Bu sergi projemin IIBF Dekanlığınca benimsenip desteklenmesi, benim için ayrı bir anlam taşıyor. Serginin, öğrencilerim ve meslektaşlarımla bir araya gelmemiz için bir vesile olmasını umuyorum.

 

Last Updated:

10/10/2013 - 14:45