TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu tarafından 1007 Programı kapsamında, Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi (YGLSS) geliştirilmesi için çağrıya çıkılmıştır. 

Müşteri kurumun Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Dairesi olduğu çağrı kapsamında üniversiteler, özel kuruluşlar ve kamu Ar-Ge kuruluşları Proje Yürütücüsü olarak yer alabilecektir. 

Proje Yöneticisi Kuruluş ise proje sonunda kullanılabilecek 2 adet yüksek güçlü lazer silah sisteminin istenen teknik özelliklerde üretilmesinden sorumlu olacaktır. 

Proje kapsamında geliştirilecek lazer sistemi ile kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan hedefler algılanacak, takip edilecek ve lazerle etkisiz hale getirilecektir. Sistem, insansız hava araçları, seyir füzeleri ve havan mühimmatlarına karşı kullanılabilecektir. Söz konusu lazer silahının bütün bileşenlerinin milli olarak geliştirilmesi amaçlanmaktadır. 

Proje, “Hizmete Özel” gizlilik derecesinde yürütülecek olup, proje yürütücü kuruluşlarda çalışan ve projede görev  alacak personelin Şahıs Güvenlik Belgesine sahip olması gerekmektedir. Proje önerileri tek aşamada alınacaktır. Proje önerisi yapacak kuruluşların doğrudan 2. Aşama Proje Öneri Formu’nu doldurarak TÜBİTAK’a göndermeleri gerekmektedir. 

Proje başvuruları, çağrı kapanış tarihi olan 26 Temmuz 2013 saat 17.30’a kadar TÜBİTAK’a elden teslim edilmelidir. 

Çağrı hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/tubitak-destegiyle-ilk-kez-yerli-lazer-silahi-gelistirilecek 

http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/kamu/ulusal-destek-programlari/cagri-1007-yuksek-guclu-lazer-silah-sistemi-gelistirilmesi