14 Ağustos 2014 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde National Institutes of Health (NIH)-ODTÜ İşbirliği Toplantısı gerçekleştirilmiştir. NIH, ABD Sağlık ve İnsan Servisleri Dairesi’nin bir parçası ve ABD’nin medikal araştırma kurumudur. Dünyada medikal araştırmaların fonlanmasında en büyük kaynak sağlayıcı olan NIH, gerek ABD’deki gerekse dünyadaki üniversiteler ve araştırma kurumlarından binlerce bilim insanına finansman sağlamaktadır. NIH, her biri farklı alana yönelik çalışmakta olan 27 adet enstitü ve merkezden oluşmaktadır.

Toplantı, NIH’de “Senior International Cancer Research Specialist” olarak görev yapmakta olan Dr. Luis A. Salicrup’un sunumuyla başlamıştır. Dr. Salicrup, NIH hakkında genel bilgilendirmeler yapmış; NIH enstitü ve merkezlerini tanıtmış; ODTÜ’lü araştımacıların faydalanabileceği proje ve fon olanaklarından bahsetmiş ve geliştirilebilecek işbirliği potansiyellerini sunmuştur. Program, sağlık alanında ODTÜ’nün çalışmalarının ve programlarının tanıtımı ile devam etmiş, ardından Prof. Dr. Vasıf Hasırcı, BİOMATEN hakkında bilgilendirme yapmıştır. Son olarak, Doç. Dr. Can Özen ve Yrd. Doç. Dr. Ergin Tönük, çalışma grupları hakkında bilgi vermişlerdir.

Toplam 16 araştırmacının katılım gösterdiği etkinlikte, NIH ve ODTÜ’lü araştırmacılar arasında geliştirilebilecek işbirlikleri ve ortak araştırma olanakları görüşülmüş, Dr. Salicrup araştırmacılara özel yönlendirmelerde bulunmuş ve bilgilendirmeler yapmıştır.