“Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Performans Endeksi açıklandı. 28 Mart 2013 tarihinde İstanbul WOW Hotel ‘de gerçekleştirilen 1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün’ün açıkladığı TGB Performans Endeksi’ne göre ODTÜ Teknokent, faaliyette olan 32 teknoloji geliştirme bölgesi arasında, 57.39 puanla birinci oldu. Ödülü, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’den aldı.

ODTÜ Teknokent’e sadece en başarılı Teknoloji Geliştirme Bölgesi kategorisinde değil aynı zamanda Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yer alan Büyük Firma Ödülleri kategorisinde de bir ödül geldi. ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren “Aselsan Elektronik San. ve Tic. A.Ş.” firması , “Yazılım Tabanlı Telsiz Projesi” ile bu ödüle hak kazandı.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeks çalışması gerçekleştirildi. Sonuçlar ise Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Sayın Nihat Ergün’ün katılımlarıyla 28 Mart 2013 tarihinde İstanbul WOW Hotel’de gerçekleştirilen 1.Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Zirvesi kapsamında açıklandı.

2011 yılı verileriyle oluşturulan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi için 3 kategoride 6 boyutta ve 14 alt başlıkta veri toplandı. 2011 yılında faaliyete geçen 32 TGB'yi kapsayan endeks çalışmasında ilk boyutta devlet destekleri ve yönetici şirket harcamaları kapsamında, yönetici şirketlere sağlanan destekler, firmalara sağlanan muafiyetler ve yönetici şirket harcamaları, ikinci boyutta Ar-Ge yetkinliği kapsamında Ar-ge projeleri, harcamaları ve gelirleri, üçüncü boyutta firmaların ihracat verileri ve firma kompozisyonu değerlendirildi.

Dördüncü boyutta fikri mülkiyet hakları kapsamında, yurtiçi ve yurtdışındaki patent başvuruları ve tescilleri, faydalı model ve marka tescil sayıları; beşinci boyutta kuluçka programlarıyla, teknoloji transfer ofisi hizmetleri, altıncı boyutta işbirliği ve etkileşim kapsamında üniversite-sanayi işbirliği, firmalar arası işbirlikleri ve uluslararası işbirliklerini endekse dahil edildi.

TGB Performans Endeksi sonuçlarına göre ODTÜ Teknokent’in 57,39 puanla birinci, İTÜ Arı Teknokent  54,56 puanla ikinci, Antalya Teknopark 53 puanla üçüncü olurken,  ilk 10'daki diğer TGB'ler ise Gazi, Bilkent Cyberpark, Ulutek, Selçuk, Erciyes, Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) ve TÜBİTAK MAM olarak sıralandı.

Etkinlikte Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin dışında TGB’lerde faaliyet gösteren firmalar farklı kategorilerde ödüller aldı. Büyük firma, Akademisyen firma ve Kuluçka firma kategorisi olmak üzere 3 farklı kategoride yapılan değerlendirmede toplam 9 adet firma ödüle layık görüldü.

 

Son Güncelleme:

07/11/2013 - 10:31